< takaisin

POLITIIKAN VIIKKO

Jouko Skinnari:

JÄRKYTTÄVIÄ KUOLEMIA.

Keski-Suomessa Konginkankaalla 23 pääasiassa nuoren ihmisen kuolemat ovat järkyttäneet meitä kaikkia. Elämä on joskus käsittämättömän epäoikeudenmukainen. On paljon kysymyksiä, joihin ei löydy järkevää vastausta. Miksi 24 metrin mittainen yhdistelmärekka kohtasi linja-auton juuri tuossa rekan kannalta pahimmassa paikassa? Miksi sääolosuhteet muuttuivat juuri tuona yönä?

Vaikka tutkijalautakunta tulee tekemään parhaansa, aina jää vastaamattomia kysymyksiä. Vanhempien, ystävien ja esimerkiksi bussinkuljettajan lasten menetys on mittaamaton. Haluamme kaikki ottaa osaa suureen suruunne.

* * *

Suomi on pinta-alaltaan lähes yhtä suuri kuin Saksa. Meillä on runsaat 5 miljoonaa ja Saksassa noin 80 miljoonaa ihmistä. Tiestön ylläpitäminen pohjoisessa sijaitsevassa Suomessa on iso asia näin pienelle ihmismäärälle. Olemme eduskunnassa vuosikymmenien aikana monesti tehneet lakeja autonkuljettajien työajoista, rekkojen maksimipituudesta, yöllä ajamisesta, liikenneturvallisuudesta ja tiemäärärahoista. Kaikki nämä näkökulmat on jälleen otettava vakavasti esille. Maantieliikenne on aina vaarallista. Mutta ennakolta tulee tehdä kaikki mahdollinen onnettomuuksien välttämiseksi.Tämä vaatii liikenneyrittäjien, auto- ja kuljetusalan, Liikenneturvan ja monien muiden kansalaisjärjestöjen sekä autoilijoiden ja jalankulkijoiden huomioon ottamista.

Kilpailu kuljetusalalla on kiristynyt koko ajan. Aivan samoin kuin muissakin yrityksissä entistä pienemmällä henkilökunnalla pyritään tekemään tulosta entistä enemmän. Jossakin kulkee kuitenkin aina kohtuullisuuden ja oikeudenmukaisuuden raja. Sitä meidän on nyt jälleen yhdessä etsittävä.

* * *

Madridin terrori-isku oli myös järkyttävä. Se on osoitus siitä, millä tavoin sotien luonne on muuttunut. Nyt eivät enää maavoimat tankkeineen hyökkää maiden rajojen yli, vaan itsemurhaiskuilla ja vastaavilla voidaan tehdä tuhoisaa jälkeä. Harvoin väkivalta poistuu väkivallalla. Väkivalta päinvastoin lisää väkivaltaa.

Irakin sodan päättyminen ei ole lopettanut ongelmia. Nyt tarvittaisiin toimenpiteitä, joilla Yhdysvallat ja muut valtiot sotajoukkoineen vetäytyisivät ja YK astuisi tilalle. Irakin olojen vakinaistuminen on loppujen lopuksi irakilaisten itsensä käsissä. Maailman terrorismin syyt ovat moninaiset Yli 6 miljardin ihmisten keskuudessa on paljon köyhyyttä, sairautta, lasten jokapäiväisiä kuolemia sekä kaikenlaista kurjuutta. Tässä on väkivallan siemen.

* * *

Järkyttävien kuolemien sarjaan kuuluvat myös suomalaisten liikemiesten surmaaminen Irakissa. Menetimme pätevät liike-elämän asiantuntijat. Tämä on Suomelle kallis hinta.

Suomalaisten kuolema osoittaa sitä uhrautuvaisuutta ja pelottomuutta, jota elinkeinoelämän edustajatkin joutuvat työssään tekemään. Aikanaan moni suomalainen yritys on tehnyt Irakissa hyvää tulosta monen suomalaisen työntekijän ja myös Suomen kannalta.

Otamme osaa näiden suomalaisten työn sankareiden omaisten suruun ja kunnioitamme heidän elämäntyötään.

* * *

Tämä pakina valmistui 23.3.2004 klo 12