< takaisin

KANSANEDUSTAJAN PERJANTAI 18.10.

Perjantaina klo 5.50 herään Helsingin asunnollani. Aamutoimien ja aamupuuron syömisen ohella katson tärkeimmät TV-uutiset ja selaan Helsingin Sanomat.

Klo 6.40 lähden kävellen kohti eduskuntaa ( runsaat 2 km ). Mannerheimin patsaalla kohtaan telttojaan purkavat asunnottomien yön aktivistit. Yö on mennyt kuulemma hyvin.

Klo 7.00 huomaan eduskunnassa muutaman muunkin kansanedustajan jo tulleen. Avaan 9 neliön työhuoneessani sähköpostini ja luen sen sekä vastaan jos tarvitsee. Käyn läpi jatkuvasti paksuna pysyviä asiakirjapinoja työpöydälläni mm. valmistautuakseni lähiajan kokouksiin ja tilaisuuksiin. Järvenpäässä on 23.10. Työttömien Ihmisoikeuspäivät, edustan SDP:tä.

Klo 7.50 työhuonekerrokseni pitkäaikaiset työtoverit, siivoojat kutsuvat minut aamukahville. Meillä on hauskaa vaikka juttelemme vakavistakin asioista.

Klo 8.05 heti virka-ajan alettua soitan opetusministeriöön yliopisto- ja ammattikorkeakouluasioista Lahden näkökulmasta. Kolmen kollegan kanssa olemme keskustelleet yhdessä opetusministeriön virkamiesten kansaa Pori-Rauman, Mikkelin ja Kokkolan sekä Lahden yliopistosta osana eurooppalaista, ei yksin suomalaista yliopistotoimintaa.

Klo 8.30 osallistun Pohjoismaiden neuvoston Suomen valtuuskunnan kokoukseen. PN:n 50-vuotisjuhlakokous on Helsingissä. Ilmoitan puhuvani pohjoismaisista työmarkkinoista ja niiden suhteesta Venäjään ja Baltiaan.

Klo 10.15 soitan Leo Barmanille Päijät-Hämeen liittoon ja keskustelen ajankohtaisista kaava-asioista. Mielenkiintoni kohteena ovat Etelä-Lahti, Orimattila ja Hollola.

Klo 10.30 valmistaudun johtamaan puhetta 17-jäsenisessä työ- ja tasa-arvoasianvaliokunnassa. Asioina on mm. vuoden 2003 valtion budjetin lausunto valtiovarainvaliokunnalle ja uusi työttömyysturvalaki.

Klo 11.00 on johtamani valiokunnan kokous. Saamme valmiiksi lausunnon valtiovarainvaliokunnalle.

Klo 12.30 puhemiesneuvoston kokous, johon osallistuvat puhemiehet ja kaikkien valiokuntien puheenjohtajat. esillä mm. ensi kuun istunto-ohjelma.

Klo 13.00 täysistunto alkaa hiljaisella hetkellä. Kollegamme Ossi Korteniemi on kuollut vaikeaan sairauteen. Keskustelen vierustoverini Antti Kalliomäen kanssa politiikan isoista kysymyksistä.

Klo 13.30 soitan Puuliittoon Sauli Järviselle. Keskustelemme puualan koulutuksen tehostamisesta Lahdessa sekä työttömyysturvan epäkohdista ja päijät-hämäläisestä asiantuntijasta.

Klo 14.00 Suuren valiokunnan kokous, jossa on Esko Ahon puheenjohdolla mm. kansainvälisen politiikan kuumat kysymykset USA - Irak-YK-EU, EU:n itä-laajentuminen, Kaliningrad. Ulkoministeri Erkki Tuomioja esittää hallituksen kannat ensi viikon EU-ministerikokouksessa. Me keskustelemme ja teemme lopulliset päätökset.

Klo 15.24 IC-juna Helsinki - Lahti. Syön junassa ja luen iltapäivälehdet ym.

Klo 17. junalta kiiruhdan professori Reino Hietasen upean taidenäyttelyn avajaisiin. Tapaan mm. avaajan suurlähettiläs Heikki Talvitien sekä hänen vaimonsa Kristiinan. Monet johtamani delegaatiot ovat tavanneet pariskunnan Moskovassa, Belgradissa ja Tukholmassa vuosikymmenien aikana. Ystävystyimme Moskovassa 1970-luvun lopussa.

Klo 18.30 kodin kautta kaupungintalolle tuomaripäivien johdosta oikeusministerin vastaanotolle. Keskustelemme monien lahtelaistuomareiden kuten Juhani Kivihalmeen, mutta myös kansliapäällikkö Kirsti Rissasen kanssa Lahden talousalueen oikeusasioista.

Klo 20.30 tulen kotiin. Keskustelemme Tertan kanssa siitä, miten päivä on mennyt yms. Avaan parin päivän Lahden postit. Soitan muutaman puhelun.

Klo 22. Ajattelen lopetella päivän työt ja suljen tietokoneeni. Huomenna on Helsingissä tapaaminen Venäjän duuman edustajien kanssa ja jalkapallo-ottelu Duuma-Eduskunta.

* * * * *

Tämä pakina on tehty tiistaina 22.10. klo 12.00.