< takaisin

POLITIIKAN VIIKKO

Jouko Skinnari:

ÄÄNESTÄ SINÄKIN.


ÄÄNESTÄMINEN on kansalaisoikeus demokraattisessa yhteiskunnassa. Kunnassa päätetään monista tärkeistä terveyden, koulutuksen, sosiaali-huollon, ympäristön ja kaavoituksen asioista. Päijät-Hämeen suurim-massa kunnassa Lahdessa äänestysprosentti jäi viime kunnallisvaa
leissa tosi alas eli 49,4 %:iin.

SDP sai tuolloin eniten ääniä eli 11 954 (31,5 %). Toiseksi suurimpana oli neljä paikkaa hävinnyt Kokoomus 10 539 äänellä (27,8 %). Vaalin voittajiin kuulunut Keskusta (3 732, 9,8 %) sai kuusi paikka kuten Vasemmisto-liittokin (4 012, 10,0 %) Vihreät (3 366, 8,9 %) ja sen aikainen SKL

(3 142, 8,3 %) saivat molemmat viisi paikkaa.

Nyt on uudet vaalit. Lahteen on tärkeää saada valtuusto, jonka on valinnut kuntalaisten enemmistö. Siksi jokaisen on tärkeä äänestää. Myös Sinun.

* * *
TERVEYS on kaiken elämisen lähtökohta.Olet lapsi, nuori, aikuinen tai seniori , terveys on meille kaikille numero yksi. Jos ei ole terveyttä, ei ole paljon muutakaan. Työ, opiskelu, vapaa-aika ja elämä yleensä menettää paljon vakavan sairauden kohdatessa itseään tai lähiomaista tai ystävää. Lahdenkin osalta terveyskeskukset ja keskussairaala on saatava toimi-maan yhdessä. Hoitotakuu pitää pystyä toteuttamaan mahdollisimman hyvin. Mielenterveyteen liittyvät asiat ovat kasvava ongelma, mikä tarvitsee erityistoimia kolmas sektori mukaan lukien.

Tärkeintä terveyden ja sairaanhoidossa on potilas, ihminen. Sairaanhoidon rinnalla kunnissa on huolehdittava myös terveyden hoidosta. Liikunta tulee entistä tärkeämmäksi. Liikuntaa on harrastettava itse. Kukaan muu ei voi hoitaa sitä puolestasi, ei edes rahalla.

* * *
TOIMEENTULO on lapsiperheelle, eläkeläiselle, työttömälle, vammaiselle ja kaikille elämisen ehto. Kunta viime kädessä vastaa kuntalaisten toimeentulosta, jos mistään muualta ei tule rahaa elämiseen. Mitä pienempi on palkka, sitä pienempi on eläke. Työttömät, eläkeläiset ja lapsiperheet joutuvat turvautumaan toimeentulotukeen, koska sosiaali-turva jää liian alhaiseksi. Sosiaalietuuksien minimitasoa tulee nostaa, jotta toimeentulotuki jäisi vain satunnaisen tuen tarpeessa olevien turvaksi. Tällöin tuki voisi olla nykyistä suurempi, ihmisarvoisen elämän toteutumiseksi kaikille kuntalaisille.

Toimeentuloon kuuluu olennaisesti sosiaali- , terveys- ja koulupalvelujen käytännön toteutuminen. Hyvin toimivat palvelut ovat myös tärkeä työllistäjä. Esimerkiksi vanhustenhuollossa tarvitaan lisää resursseja.

Myös monipuolinen kulttuuri osana vapaa-aikaa luo edellytyksiä mielekkäälle elämiselle. Me emme elä yksin leivästä.

* * *
NUORET ovat kunnan tulevaisuus. Nuoret ovat aktivoituneet vaatimaan oikeuksiaan. Esimerkiksi eduskunnassa ja sen edustalla nuoret ovat yhä äänekkäämmin vaatimassa työtä, asuntoja, parempaa toimeentuloturvaa ja turvatumpaa opiskeluaikaa .Vaikka moni asia on toisin ja paremmin kuin ennen, silti epävarmuus iskee moneen nuoreen .Maailma , Eurooppa, Suomi ja Päijät-Häme näyttävät epävarmoilta .Opiskelu- tai työpaikka ei ole niin helppo saada kuin kuvitteli. Elämä ei olekaan aina niin ruusuista kuin toivoisi. Perusturvallisuudesta huolehtivan kunnan on otettava nuorten tarpeet huomioon.

Työ tai opiskelupaikka ovat tärkeitä tavoitteita.Yhteisöllisyys, välittäminen, kaverihenki ja kanssakäyminen löytyy urheilusta, kulttuurista, kahviloista ja kaikenlaisesta mielenkiintoisesta tekemisestä. Kunnan on pystyttävä tarjoamaan asumisviihtyvyyttä keskustassa ja esikaupunkialueilla.

Juomakelpoinen pohjavesi, maisemoidut harjut, hoidetut metsäalueet, puhtaat järvet rantoineen sekä puhdas ilma ovat tulevaisuutta.

* * *
SENIORIT JA VETERAANIT ovat tehneet arvokkaan työn Lahden ja Päijät-Hämeen rakentamisessa. Meidän on jatkettava heidän työtään. Tässä kunnallinen ja maakunnallinen demokratia ovat tärkeä osa.

Kunnioittaaksemme seniorikansalaisten ja veteraanien aikaansaannoksia itsenäisessä Suomessa meidän on otettava äänioikeus velvollisuutena.

Siksi viimeistään sunnuntaina 24.10. klo 9 - 20 on äänestettävä.

Tämä pakina valmistui ti 19.10. klo 12.